Statut Poznańskiego Bractwa Strzeleckiego
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1 Stowarzyszenie Poznańskie Bractwo Strzeleckie zwane dalej Bractwem, działa na podstawie Ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz postanowień niniejszego statutu.
§ 2 Bractwo przyjmuje imię patrona Przemysława Wojciechowskiego inicjatora reaktywacji bractw kurkowych i wieloletniego prezesa Poznańskiego Bractwa Kurkowego.
§ 3 Siedziba Bractwa jest miasto Poznań.
§ 4 1. Terenem działania Bractwa jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem Poznania i województwa wielkopolskiego. 2. Dla realizacji celów statutowych Bractwo może prowadzić działania poza granicami kraju.
§ 5 Bractwo jest stowarzyszeniem zarejestrowanym i posiada osobowość prawna. Powołane jest na czas nieokreślony.
§ 6 Bractwo będące kontynuatorem i spadkobierca działających w Poznaniu w okresie do II wojny światowej Bractw Kurkowych, których tradycje sięgają 1253 r. jest elitarnym, dobrowolnym, patriotycznym i samorządnym stowarzyszeniem, skupiającym w swoich szeregach obywateli dążących do urzeczywistnienia jego programu oraz zapewnienia realizacji celów statutowych.
§ 7 Bractwo współpracuje z resortem Obrony Narodowej, Liga Obrony Kraju oraz krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami, w szczególności o podobnym profilu działania. Może pozostawać członkiem tych organizacji na zasadach autonomii.
§ 8 Bractwo opiera swoja działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swoich działań może powoływać biura i zatrudniać pracowników, którymi mogą być członkowie Zarządu.
§ 9 1. Członkowie Bractwa maja prawo nosić strój organizacyjny mundur bracki. 2. Wzór umundurowania, okoliczności i sposób jego noszenia, a także zachowanie się w różnych sytuacjach podczas występowania w umundurowaniu określa Regulamin Mundurowy.
§ 10 Bractwo może używać własnego, wyróżniającego znaku graficznego godła, sztandaru, pieczęci i odznaki organizacyjnej.
§ 11 Bractwo ma prawo ustanawiać i nadawać własne odznaczenia i odznaki oraz symbole pełnionych funkcji lub zdobytych godności.
§ 12 Bractwo jest neutralne światopoglądowo i nie jest związane z żadna partia polityczna.
§ 13 Bractwo jest członkiem Zjednoczenia Organizacji Historycznych i Strzeleckich Bractwo Kurkowe Rzeczypospolitej.
Rozdział 2
Cele i sposoby ich realizacji
§ 14 Celem działalności Bractwa jest: 1. Przestrzeganie i upowszechnianie tradycji Kurkowych Bractw Strzeleckich wynikających z poszanowania ponadtysiącletniej historii Państwa Polskiego opartej na uniwersalnych wartościach chrześcijańskich. 2. Pielęgnowanie i rozwijanie historycznych, patriotycznych oraz kulturotwórczych postaw wśród członków Bractwa i społeczeństwa. 3. Prowadzenie działań na rzecz promocji Poznania i Wielkopolski. 4. Propagowanie i uprawianie sportu strzeleckiego, jako umiejętności proobronnych, dla umacniania bezpieczeństwa i obronności Rzeczpospolitej Polskiej. 5. Organizowanie i współuczestnictwo w imprezach patriotycznych związanych ze świętami państwowymi, kościelnymi i wydarzeniami historycznymi. 6. Popularyzacja kolekcjonowania broni i militariów, promocja i wspieranie działań na rzecz kolekcjonerstwa broni przez członków Bractwa.
§ 15 Bractwo realizuje swoje cele poprzez: 1. Organizowanie zawodów oraz imprez strzeleckich i rekreacyjnych. 2. Branie czynnego udziału w życiu kulturalnym miasta i regionu. 3. Organizowanie wystaw i wyjazdów. 4. Wydawanie różnego rodzaju publikacji związanych z celami Bractwa.
Rozdział 3
Członkowie Bractwa
§ 16 1. Członkami Bractwa mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym. 2. Bractwo posiada członków: a) zwyczajnych, b) honorowych, c) wspierających.
§ 17 1. Członkiem zwyczajnym Bractwa może być każda osoba fizyczna niekarana za przestępstwo umyślne i niepozbawiona praw publicznych, która złoży pisemna deklarację i rekomendację dwóch członków Bractwa. 2. Przyjęcia nowych członków dokonuje Zarząd uchwała podjęta nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od złożenia deklaracji. 3. Pasowanie na członka Bractwa odbywa się uroczyście. Przyjęty w poczet braci członek składa ślubowanie i otrzymuje Patent Brata Kurkowego.
§ 18 1. Członkiem wspierającym Bractwo może zostać osoba fizyczna i prawna deklarująca pomoc finansowa, rzeczowa lub merytoryczna w realizacji celów Bractwa. 2. Członkiem wspierającym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu podjętej nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od daty złożenia deklaracji.
§ 19 1. Członkiem honorowym może być osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla Bractwa. 2. Członkiem honorowym staje się po przyjęciu uchwały przez Walne Zebranie na wniosek Zarządu, albo co najmniej 5 członków Bractwa.
§ 20 Członkowie zwyczajni maja obowiązek: 1. Brania udziału w działalności Bractwa i w realizacji jego celów. 2. Uczestniczenia w ważnych dla Bractwa wydarzeniach. 3. Przestrzegania statutu i uchwał władz Bractwa. 4. Regularnego opłacania składek. 5. Godnego reprezentowania Bractwa.
§ 21 Członkowie Bractwa maja prawo: 1. Czynnego i biernego uczestniczenia w wyborach do władz Bractwa. 2. Korzystania z dorobku i wszelkich form działalności Bractwa. 3. Zgłaszania wniosków co do działalności Bractwa. 4. Brania udziału w strzelaniach i wszystkich imprezach Bractwa. 5. Korzystania z pomocy Bractwa w miarę możliwości Bractwa.
§ 22 1. Członkowie wspierający i honorowi nie mogą uzyskać tytułu Króla lub Rycerza i nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jedynie brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Bractwa. Poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni. 2. Członkowie wspierający i honorowi maja prawo do noszenia stroju Bractwa w czasie brackich uroczystości i imprez.
§ 23 Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Bractwa.
§ 24 Członkowie honorowi sa zwolnieni ze składek członkowskich.
§ 25 Członkostwo w Bractwie ustaje na skutek: 1. Dobrowolnej rezygnacji pisemnej z przynależności do Bractwa złożonej na ręce Zarządu. 2. Wykluczenia przez Zarząd: a) z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłata składek członkowskich lub innych zobowiązań przez okres przekraczający dwanaście miesięcy, b) na wniosek Sadu Honorowego z powodu rażącego naruszenia zasad statutowych oraz nieprzestrzegania postanowień i uchwał władz Bractwa, c) ze względu na brak przejawów aktywnej działalności na rzecz Bractwa. 3. Utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sadu. 4. śmierci członka lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego.
§ 26 Od uchwały Zarządu w sprawie pozbawienia członkostwa w Bractwie przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania Członków, za pośrednictwem Zarządu, w terminie 14 dni od daty doręczenia stosownej uchwały. Odwołanie jest rozpatrywane na najbliższym Walnym Zebraniu Członków. Uchwała Walnego Zebrania jest ostateczna.
§ 27 W uzasadnionych przypadkach Zarząd może, na czas określony, zwolnić członka Bractwa z opłacania składek członkowskich.
Rozdział 4
Władze Bractwa
§ 28 Władzami Bractwa są: 1. Walne Zebranie Członków, 2. Zarząd, 3. Komisja Rewizyjna, 4. Sad Honorowy.
§ 29 1. Władze Bractwa wybierane sa przez Walne Zebranie Członków w głosowaniu tajnym zwykła większością głosów. Walne zebranie może zdecydować o przeprowadzeniu głosowania jawnego. 2. W razie, gdy skład władz Bractwa ulegnie zmniejszeniu w trakcie trwania kadencji, uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W trybie tym można powołać nie więcej niż 1/3 składu organu.
§ 30 Uchwały wszystkich władz Bractwa zapadają w głosowaniu jawnym zwykła większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, w drugim terminie bez względu na liczbę obecnych członków, chyba, że dalsze postanowienia statutu stanowią inaczej.
§ 31 Kadencja wszystkich wybieralnych władz Bractwa trwa 3 lata.
Walne Zebranie Członków
§ 32 1. Najwyższa władza Bractwa jest Walne Zebranie Członków. 2. Walne Zebranie może być zwyczajne i nadzwyczajne. 3. Zwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd raz w roku, jako sprawozdawcze, i co trzy lata, jako sprawozdawczo-wyborcze, zawiadamiając członków o jego terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad co najmniej 14 dni przed terminem Walnego Zebrania. Jesli na zebraniu nie ma wymaganego kworum, zwołuje się zebranie w drugim terminie nie później niż w ciągu miesiąca od dnia zwołania Walnego Zebrania Członków. 4. Walne Zebranie obraduje według uchwalonego przez siebie porządku obrad. 5. Nadzwyczajne Walne Zebranie zwołuje Zarząd: a) z własnej inicjatywy, b) na żądanie członków Komisji Rewizyjnej, c) na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Bractwa. 6. Nadzwyczajne Walne Zebranie powinno zostać zwołane przed upływem 21 dni od daty zgłoszenia wniosku lub żądania i obradować nad sprawami, dla których zostało zwołane. 7. W Walnym Zebraniu mogą uczestniczyć zaproszeni goście.
§ 33 Do kompetencji Walnego Zebrania należy: 1. Określenie głównych kierunków działania i rozwoju Bractwa. 2. Uchwalanie zmian statutu. 3. Uchwalanie i zatwierdzanie regulaminów. 4. Wybór i odwoływanie wszystkich władz Bractwa oraz Sadu Honorowego. 5. Udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej. 6. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Bractwa. 7. Przyznawanie tytułów honorowych. 8. Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu. 9. Podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Bractwa i przeznaczeniu jego majątku. 10. Podejmowanie uchwał w sprawie nadania członkostwa honorowego. 11. Wybór delegatów na walne zebrania, zgromadzenia lub zjazdy organizacji, do których należy Bractwo.
Zarząd
§ 34 1. Zarząd jest powołany do kierowania cała działalnością Bractwa zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania Członków, a także reprezentuje Bractwo na zewnątrz. 2. Zarząd składa się z 3 do 7 osób, w tym prezesa wybieranego na pierwszym posiedzeniu zarządu. 3. W skład Zarządu, obok prezesa, wchodzą: wiceprezes, sekretarz i skarbnik. 4. Zarząd może powołać funkcyjnych Bractwa: strzelmistrza, chorążego, marszałka, lub innych. Funkcyjni mogą być członkami Zarządu. 5. Możliwe jest łączenie funkcji w Zarządzie, jeżeli nie będzie to kolidować z wykonywanymi obowiązkami. 6. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Posiedzenia Zarządu zwołuje prezes.
§ 35 Do kompetencji Zarządu należy: 1. Kierowanie bieżąca praca Bractwa. 2. Realizowanie uchwał Walnego Zebrania. 3. Zarządzanie majątkiem Bractwa. 4. Planowanie i prowadzenie gospodarki finansowej. 5. Reprezentowanie Bractwa na zewnątrz i działanie w jego imieniu. 6. Przyjmowanie i wykluczanie członków Bractwa. 7. Zwoływanie Walnego Zebrania. 8. Wnioskowanie do Walnego Zebrania Członków w sprawach pozostających w kompetencji Walnego Zebrania. 9. Ustalanie wysokości składek członkowskich.
§ 36 1. Pracami zarządu kieruje prezes. Podczas nieobecności prezesa jego uprawnienia wykonuje wiceprezes, względnie wyznaczony przez prezesa inny członek Zarządu. 2. Do kompetencji Prezesa należy w szczególności: a) bieżące działanie w imieniu bractwa, b) zwoływanie zebrań Zarządu i przewodniczenie nad jego pracami, c) składanie władzom Bractwa informacji o stanie organizacyjnym Bractwa, i podejmowanych na bieżaco decyzjach. 3. W razie ustąpienia prezesa w czasie trwania kadencji Zarząd wybiera spośród członków Zarządu nowego prezesa, który pełni tę funkcję do czasu najbliższego Walnego Zebrania Członków. 4. W przypadku równej ilości głosów w głosowaniu Zarządu głos decydujący należy do prezesa.
§ 37 1. Członek Bractwa, który pełnił funkcję prezesa przynajmniej przez jedna kadencję i wykazał się szczególnymi zasługami dla rozwoju i działalności Bractwa może zostać wyróżniony tytułem Prezesa Honorowego. 2. Tytuł Prezesa Honorowego nadaje Walne Zebranie Członków na wniosek Zarządu. Tytuł ten przyznaje się dożywotnio. 3. Prezes Honorowy ma prawo uczestniczenia w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym. Może też pełnić inne funkcje.
§ 38 Sekretarz organizuje pracę Zarządu i pilnuje realizacji przyjętych zadań oraz prowadzi dokumentację Bractwa.
§ 39 Skarbnik odpowiada za sprawy finansowe Bractwa, zbieranie składek członkowskich oraz prowadzi ewidencję majątku Bractwa.
§ 40 Strzelmistrz Bractwa czuwa nad przestrzeganiem regulaminów strzeleckich i jest z reguły przewodniczącym komisji strzelniczej podczas imprez organizowanych przez Bractwo na podstawie Regulaminu Strzelań.
§ 41 Chorąży bractwa sprawuje opiekę nad sztandarem Bractwa oraz innymi znakami, klejnotami i insygniami Bractwa.
Komisja Rewizyjna
§ 42 1. Komisja Rewizyjna powołana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Bractwa. 2. Komisja Rewizyjna składa się z 2 do 3 osób w tym przewodniczącego wybieranego na pierwszym posiedzeniu komisji. 3. Członek Komisji Rewizyjnej nie może wchodzić w skład Zarządu ani być spokrewniony z jego członkami. 4. Posiedzenia Komisji odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w roku. Posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący.
§ 43 Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy: 1. Kontrola całokształtu działalności Bractwa. 2. Ocena pracy Zarządu, w tym corocznych sprawozdań i bilansu. 3. Składanie sprawozdań na Walnym Zebraniu Członków wraz z ocena działalności Bractwa i Zarządu Bractwa. 4. Wnioskowanie do Walnego Zebrania Członków o udzielenie absolutorium Zarządowi. 5. Wnioskowanie o odwołanie całego Zarządu w razie jego bezczynności lub bezczynnego członka Zarządu. 6. Wnioskowanie o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków.
Sąd Honorowy
§ 44 1. Sąd Honorowy powołany jest do rozstrzygania sporów wewnątrz Bractwa oraz spraw związanych z naruszeniem przez członka Bractwa postanowień statutu, uchwał władz lub działaniem na szkodę Bractwa oraz niewłaściwym i niegodnym reprezentowaniem Bractwa na zewnątrz. 2. Sad Honorowy składa się z 3 osób w tym przewodniczącego wybieranego na pierwszym posiedzeniu Sadu. 3. Posiedzenia Sadu zwołuje przewodniczący. 4. Sad Honorowy działa w oparciu o regulamin zatwierdzony przez Walne Zebranie członków.
Rozdział 5
Strzelania, Król Kurkowy
§ 45 1. Strzelania Bractwa odbywają się według zasad określonych w Regulaminie Strzelań. 2. O miejscu, terminach strzelań, konkurencjach i nagrodach decyduje Zarząd. 3. Najważniejsza impreza Bractwa jest strzelanie o tytuł Króla Kurkowego, kolejna o tytuł Króla Żniwnego, które odbywają się raz w roku.
§ 46 1. Król Kurkowy jest najwyższym tytułem honorowym w Bractwie. 2. Do przywilejów Króla Kurkowego należą: a) honorowe reprezentowanie Bractwa na zewnątrz, b) noszenie insygniów i klejnotów królewskich, c) umorzenie w drodze łaski kar nałożonych przez Sad Honorowy, d) prawo uczestniczenia na zebraniach Zarządu z głosem doradczym. 3. W razie śmierci lub ustąpienia Króla Kurkowego jego prawa reprezentacyjne spełnia w kolejności I Rycerz, względnie II Rycerz.
Rozdział 6
Majątek i gospodarka finansowa
§ 47 1. Źródłami majątku Bractwa sa: a) składki członkowskie, b) darowizny, zapisy i spadki, środki pochodzące z ofiarności publicznej, c) dotacje, subwencje, udziały, lokaty, d) dochody z majątku Bractwa, dochody z własnej działalności, e) inne dochody i wpływy. 2. Bractwo prowadzi gospodarkę finansowa zgodnie z obowiązującymi przepisami. 3. Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Bractwa podejmuje Zarząd.
Sposób reprezentacji
§ 48 Do składania oświadczeń woli w imieniu Bractwa, w tym w sprawach majątkowych, uprawniony jest prezes oraz skarbnik, względnie inny członek uprawniony przez Zarząd, działający łącznie.
Rozdział 7 Postanowienia końcowe
§ 49 1. Uchwałę o zmianie statutu podejmuje Walne Zebranie Członków zwykła większością głosów przy obecności przynajmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
§ 50 2. Uchwałę o rozwiązaniu Bractwa podejmuje Walne Zebranie Członków zwykła większością głosów przy obecności przynajmniej połowy członków uprawnionych do głosowania. 3. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Bractwa, Walne Zebranie Członków określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Bractwa.
Statut przyjęto uchwałą w dniu 13 września 2022 r.